2 years ago

Photo courtesy of Josh Brown

The District 1-2A/2-2A Area Track Meet was held on Monday, April 15, in Panhandle.

Pantherettes
The Pantherettes scored 154 points to win the Area Championship.

Shot put: 1. Bree Baker 42´; 2. Prezley Shadid 32´11˝; 4. Paityn Green 32´02.25˝
Discus: 2. Baker 114´07˝; 3. Green 114´
High jump: 8. Bailey Walterscheid 4´04˝
Long jump: 3. Lainey Choate 16´10˝; 4. Haley George 16´05˝; 5. Ella Satterwhite 16´02˝
Triple jump: 1. Choate 36´03˝; 4. Becca Urbanczyk 33´10.75˝; 7. George 32´10˝
100 meter hurdles: 5. Walterscheid 17.97; 8. Margaret Smith 22.19
300 meter hurdles: 3. Walterscheid 51.60; 7. Smith 58.53
100 meter dash: 4. Choate 13.23; 5. Gonzales 13.26
200 meter dash: 1. Mackie Land 25.76
400 meter dash: 1. Land 58.96
800 meter run: 2. Brayleigh McGill 2:27.20
1600 Meter Run: 1. McGill 5:43.96
3200 Meter Run: 8. Casey Purvines 15:25.05
4x100 relay: 2. Shadid, George, Mason Jones, Choate 52.04
4x200 relay: 2. George, Destiny Cummings, Jones, Land 1:51.45
4x400 relay: 3. George, McGill, Jones, Land 4:13.93

Panthers
The Panthers scored a team total of 98 points for the Area Championhip.

Pole vault: 5. Gauge Hackett 10´
Long jump: 4. Braden Durst 19´08.75˝
110 meter hurdles: 3. Alex Thompson 15.90; 4. Thane Adams 15.94
300 meter hurdles: 4. Adams 42.56
100 meter dash: 2. Durst 11.36; 3. Cooper Jones 11.49
200 meter dash: 1. Durst 22.66
400 meter dash: 6. Jordyn Hays 53.41; 7. Josiah Brown 53.44
800 meter run: 5. Brennan Reed 2:16.33; 6. Camden Pace 2:17.83
1600 meter run: 4. Josh Pavez 5:01.14; 5. Eli Brown 5:11.06
3200 meter run: 4. E. Brown 10:58.21
4x100 relay: 1. Houston Heck, Durst, C. Jones, Griffin Fields 43.51
4x200 relay: 2. Heck, C. Jones, Adams, Zach Wood 1:33.95
4x400 relay: 5. Hays, Reed, Aiden Harris, J. Brown 3:38.52

Finishing Area Meet rankings for the girls teams were Sunray with 114 points for second; Wellington took third place with 97 points. Rounding out team scoring were: 4. Stratford 73; 5. Gruver 51; 6. Clarendon 42; 7. Memphis 24; 8. Sanford-Fritch 21; 9. Stinnett West Texas 16; 10. Amarillo Highland Park 12; 11. Wheeler 8; and 12. Boys Ranch 5.

Boys teams rankings were Wheeler and Wellington with 90 points each, tying for second place. Other rankings were: 4. Stinnett West Texas 64; 5. Gruver 59; 6. Sunray 56; 7. Sanford-Fritch 42; 8 Stratford 35; 9. Clarendon and Amarillo Highland Park tying with 24 points; 11. Boys Ranch 24; and 12. Memphis 15.

The top four Varsity Girls and Boys in each event advance to the Regional Track Meet on April 26-27 at South Plains College in Levelland.