2 years ago

The Junior High District 2-2A Track Meet was held on Saturday, April 6, in Panhandle. Teams represented were Clarendon, Highland Park, Memphis, Panhandle, Wellington and Wheeler.

Seventh Grade Girls
Team standings: 1. Panhandle 211; 2. Wellington 206; 3. Wheeler 92; 4. Clarendon 30; 5. Memphis 25; and 6. Highland Park 10.
Shot put: 1. Arianna Stallings 29´03˝; 3. Brighton Evans 27´03˝; 5. Caley Purvines 26´02˝
Discus: 1. Purvines 78´01˝; 7. Jade Hernandez 51´00.50˝; 9. Stallings 48´02˝
High jump: 1. Arie’sella Alvarez 4´06˝
Long jump: 3. McKinzy Segura 12´06˝; 6. Taylor Brinkley 12´01˝
Triple jump: 2. Segura 28´11.75˝; 5. Cadence Bonner 27´02.50˝; 8. Presley Wood 22´07.50˝
100 meter hurdles: 1. Purvines 18.69
300 meter hurdles: 1. Brinkley 56.28; 2. Purvines 58.05
100 meter dash: 2. Evans 14.86; 4. Alvarez 15.30; 6. Whitney Kennedy 16.13
200 meter dash: Segura 30.68; 4. Evans 31.89; 7. Hernandez 32.94
400 meter dash: 2. Bonner 1:12.18; 4. Hernandez 1:15.91; 6. Stallings 1:20.87
800 meter run: 2. Brinkley 2:50.32; 4. Wood 2:55.42; 5. Stallings 3:18.34
1600 meter run: 1. Sidders 6:47077; 4. Aubree Crawford 7:01.15; 5. Greenlee Davis 7:09.05
2400 meter run: 3. Sidders 10:42.96; 4. Crawford 11:40.05; 5. Davis 12:08.88
4x100 relay: 3. Hernandez, Kennedy, Natalie Benson, Alvarez 59.98
4x200 relay: 1. Segura, Wood, Bonner, Evans 2:00.13
4x400 relay: 2. Segura, Brinkley, Wood, Bonner 4:47.87

Eighth Grade Girls
Team standings: 1. Panhandle 208; 2. Highland Park 91; 3. Wheeler 89; 4. Wellington 78; 5. Clarendon 74; and 6. Memphis 38.
Shot put: 1. Elianna Stallings 30´11˝; 6. Savannah Sinclair 26´ ; Jadyn Coffee 21´07.50˝
Discus: 5. Stallings 61´07˝; 6. Mackenzi Stokes 60´02˝; 7. Coffee 59´03˝
Pole vault: 1. Grace Sims 7´; 2. Julianna Smith 6´06˝
Long jump: 2. Sims 12´11˝; 3. Maccie Northcutt 12´10.75˝; 8. Katelyn Haney 11´09˝
Triple jump: 1. Northcutt 29´01˝; 2. Stokes 27´08˝; 4. Sinclair 27´04˝
100 meter hurdles: 1. Sims 18.39; 5. Stokes 19.37
300 meter hurdles: 1. Sims 53.04; 4. Stokes 1:00.25
100 meter dash: 1. Smith 14.22; 2. Nortcutt 14.26; 13. Alexia Nichols 18.75
200 meter dash: 2. Northcutt 29.76; 5. Sinclair 32.19; 8. Coffee 33.14
400 meter dash: 1. Avery Sides 1:09.41; 5. Jewel Scott 1:17.22; 6. Coffee 1:17.51
800 meter run: 1. Sides 2:52.58; 5. Stallings 3:00.53; 10. Daylee Overton 3:20.26
1600 meter run: 3. Stallings 6:57.13; 5. Kylee Kowalewski 7:15.92; 6. Taylor Praytor 7:22.58
2400 meter run: 4. Praytor 11:05.59; 5. Kowalewski 11:53.21
4x100 relay: 2. Haney, Smith, Shyann Bixby, Sinclair 57.96
4x200 relay: 3. Haney, Smith, Sinclair, Bixby 2:06.18
4x400 relay: 1. Northcutt, Bixby, Sims, Sides 4:38.97

Seventh Grade Boys
Team standings: 1. Panhandle 154; 2. Wellington 121; 3. Highland Park 115; 4. Wheeler 96; 5. Clarendon 86; and 6. Memphis 36.
Shot put: 2. Luke Leisher 30´11.50˝; 4. Michael Theis 29´03˝
Discus: 2. Leisher 92´04˝; 9. Ben Booth 67´06˝; 10. Theis 65´06.75˝
Pole vault: J3. Shawn Lancaster 7´
High jump: 3. (tie) Gage Garrett and Julian Perez 4´04˝
Long jump: 2. Wyatt Stamps 14´10.75˝; 3. Landon Durst 14´08.50˝; 8. Ty Darnell 12´11˝
Triple jump: 3. Durst 30´02˝; 6. Darnell 28´04˝; 9.3 Logan Lofink 25´07.50˝
300 meter hurdles: 1. Durst 51.26
100 meter dash: 8. Spencer Mangold 14.09; 9. Hank Heck 14.74; 12. Justin Couture 15.81
200 meter dash: 4. Perez 30.66; 5. Clay Wagner 31.00; 7. Lofink 31.73
400 meter dash: 2. Garrett 1:05.42; 6. Lancaster 1:12.02
800 meter run: 1. Athan Phillips 2:25.88
1600 meter run: 1. Phillips 6:14.13
4x100 relay: 2. Durst, Derek Fulce, Theis, Leisher 53.96
4x200 relay: 2. Theis, Garrett, Leisher, Fulce 1:54.11
4x400 relay: 1. Durst, Leisher, Garrett, Fulce 4:16.32

Eighth Grade Boys
Team standings: 1. Panhandle 192; 2. Wellington 122; 3. Wheeler 97; 4. Highland Park 71.50; 5. Clarendon 52.5; and 6. Memphis 40.
Shot put: 1. Landyn Hack 46´06˝; 2. Colter Lynch 39´07˝; 13. McCade Smith 22´06.50˝
Discus: 1. Hack 148´02.50˝; 2. Lynch 117´01.75˝; 4. Smith 101´00.50˝
Pole vault: 2. Nathan Jones 8´06˝; J3. Whitman Martin 8´06˝
High jump: 3. Cooper Neil 4´10˝
Long jump: 4. Dillon Davis 14´09.75˝; 5. Zach Prather 14´08.75˝; 12. Neil 11´08.75˝
Triple jump: 1. Trae Austin 34´06˝; 3. Prather 32´11˝; 4. Davis 32´09.50˝
100 meter dash: 9. Zach Whitt 14.12; 11. Kaegan Massey 15.31; 12. Austin 15.67
200 meter dash: 3. Davis 27.02; 10. Whitt 30.50; 13. Hudson Inman 31.15
400 meter dash: 1. Hack 52.27; 3. Wyatt Brookshire 55.70; 4. Prather 1:00.71
800 meter run: 2. Kelby Olson 2:38.54; 4. Martin 2:42.71
1600 meter run: 3.Olson 6:02.74; 5. Martin 6:20.60
4x100 relay: 1. Brookshire, Neil, Hack, Davis 46.90
4x200 relay: 1. Lynch, Prather, Davis, Neil 1:47.03
4x400 relay: 1. Hack, Prather, Brookshire, Neil 3:50.81